Cilt Gözenekleri Nasıl Açılır?

Bu yazımızda sizlere cilt gözenekleri nasıl açılır? Sorunsun cevabını vereceğiz. Ergenlik çağı ile birlikte vücutta birçok değişiklik meydana gelir. Bunlardan bir tanesi de birçok kişinin kabusu olan cilt gözeneklerinde meydana gelen değişimlerdir. Açıldıktan sonra dışarıdan içeri gelen kir ve diğer bazı yabancı maddelerle genişlemeye devam eden gözenekler, sivilce ve siyah noktalara sebep olur. Cilt tipine göre de farklılık gösteren bu durum zamanla korkutucu bir hal almaya gidebilir. Meydana gelen bu rahatsızlığı daha da kötü yapan, uygulanmakta olan tedavi yöntemlerinin her zaman iyi bir çözüm sağlamaması olabilir. Kişinin genetik ve hormonal yapısı, çevresel faktörler ve stres gibi etkenlerin neden olduğu bu duruma, kişi evinde bulabileceği bir dizi doğal ilaç ile çözüm sağlanabilir. İşte açık gözenekleri korumak için doğal bir önlem olabilecek çözümler.

Kalsiyum Kaynağı Süt Ürünleri

Süt, peynir ve yoğurt gibi ürünlerin içeriğinde bulunan proteinler ciltteki açık gözeneklerin kapanmasına yardımcı olacaktır. Yüz iyice yıkadıktan sonra bir pamuk yardımı ile uygulanacak olan bu tedavi yöntemi 20 dakika kadar bekletilmelidir. Ilık ya da soğuk su ile durulanmalıdır. Bu yöntem her gece yatmadan önce tekrarlanmalıdır.

Şifa Deposu Ada Çayı

Adaçayı, yağlı ciltler için inanılmaz iyi bir nimettir. Ayrıca da sıkılaştırıcı ve antiseptik bir özelliğe de sahiptir. Ada çayı bitkisinin özünü içeren 1 tonik ya da bitkiden yapılacak çay soğutularak cilde bir pamuk yardımı ile uygulanabilir.

Beyaz ya da Yeşil Kil Maskesi

Herkes için tanıdık bir çözüm yolu olsa da etkisinin iyileştirici özelliği sürekli bulunmaktadır. Beyaz ya da yeşil kile biraz su ilave edilip ve bu karışım yüze bir fırça yardımı ile uygulanmalıdır. 15 ile 20 dakika kadar bekletilip ardından yüz ılık suyla hafif bir şekilde durulanarak maske çıkarılmalıdır. Bu uygulamayı, haftada maksimum 2 defa uygulamaya dikkat edilmelidir.

Badem Tozu

Markete ya da doğal ürünler satılan mağazalara gidip, satın almaya gerek yoktur. Evde kolayca kişi kendisi badem tozu hazırlayabilir. Bunun için gereken bir avuç bademi ezilerek, toz haline getirilmelidir. Daha sonra içerisine biraz su ilave edilmeli ve karışım yüze hafifçe sürülmelidir. Bu karışımı yüzde 30 dakika kadar beklettikten sonra ılık bir su ile durulanmalı. Haftada, 2 ya da 3 defa bu yöntem uygulanabilir.

Limon Suyu

Limon suyunun cilde birden fazla faydası olduğu gibi güneş altında kullanmakta bir o kadar tehlikelidir. Bu nedenle bu tedavinin gece yatmadan önce uygulanması önerilir. Sıkılan limonun suyu bir pamuk yardımı ile yüze uygulanmalıdır. Sürdükten sonra 10 dakika kadar bekletilip hemen ardından ılık su ile durulanmalıdır. Limon suyunun, gözlerle temas etmemesine dikkat edilmelidir.

Yumurta Beyazı

Cilde uygulamak için yumurta akı ve mısır nişastası ile beraber bir karışım hazırlanmalı. Topaklığı gidene kadar iyice karıştırılmalı ve yüzde boş yer kalmayana kadar eşit bir şekilde uygulanmalıdır. Sonrasında 20 dakika kadar bekletilmeli ve ılık su yardımı ile durulanmalıdır.

Yüz Fırçası İle Gözenekleri Açma

Yüz temizleme fırçaları son dönemde oldukça popüler olmuş cilt bakım ürünleri arasında yerini almıştır. Bu fırçalar doğal liflerden elde edilmiş, yumuşak kıllara sahiptirler. İlk olarak yüz temizlenmeli. Yüzü makyaj ve kirlerden arındırdıktan hemen sonra tamamen kuru bir hale getirilmelidir. Yüz temizleme fırçası dairesel hareketler ile yüze uygulanmalıdır. Özellikle de ciltte kuru bölgeler var ise bu bölgelere daha fazla özen gösterilmelidir.

Bu yüz temizleme fırçası kullanılırken göz altı torbalarına çok bastırılmamaya özellikle dikkat edilmelidir. Çünkü göz altı bölgesi oldukça fazla hassastır. Fırçalama işlemi sona erdikten sonra soğuk su ile yüz yıkanmalı ve ardından bir nemlendirici uygulanmalıdır. Cilt gözeneklerini açmak için peeling uygulanabilir.

Tıkalı olan bu gözenekleri açmak için eczanelerde ya da güzellik mağazalarında belirli bir takım ürünler satılmaktadır. Bu ürünler, jeller, kremler ve bazı temizleyiciler ile nazikçe ovarak tıkalı gözenekler açılabilir. Eğer doğal peeling uygulanmak istenirse belirli tariflere bakılarak yüze uygulama yapılabilir. Sıcak su, bal, yeşil çay ve şeker ile bir karışım hazırlanıp ve elde edilen bu karışımı yüze dairesel hareketler ile uygulanabilir bu uygulama sonraları yüze nemlendirici muhakkak sürülmelidir.

Bu yazı 182 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSOR