Hangi Yağlar Cildiniz İçin İyidir?

Yağlar, vücudumuz için oldukça gerekli olan temel ihtiyaçlarımızdandır. Genel olarak yağlar kilo alımına yardımcı olduğu için halk arasında zararlı olduğuna ya da olabileceğine dair bir algı söz konusudur. Oysaki bu durum oldukça eksik bir bilgidir. Yiyeceklerin içinde bulunan yağ oranları arttıkça elbette bir şekilde kalori olarak vücuda geri dönebiliyor. Ancak sağlıklı yağlar ile beslenmek kişiye kilo aldırmayıp aksine zayıflamasına destek olabiliyor. Bu denli faydalı bir nimet olan yağlar, sadece yiyecekler ile tüketilmemesi cildi dıştan beslemeye de destek olmakla beraber cildi onarıcı ve tedavi edici etkiye sahip olabiliyor. Vücudunuzu içten ve dıştan destekleyecek bu yağları merak ediyorsanız hangi yağlar cildiniz için iyidir? içerikli bu yazıyı okuyarak bu konu hakkında bilinçlenebilirsiniz.

Zeytinyağı İle İçten Dışa Bakım

Zeytinyağı, Akdeniz ikliminin bulunduğu bölgelerde oldukça fazla yetişen zeytin bitkisinden elde edilen bir yağdır. Zeytinyağı yemeklerinizde kullanabileceğiniz en sağlıklı yağ olarak yapılan araştırmalar sonucu belirtiliyor. Bu sebeple vücudunuza içten bakım yapmak istiyorsanız zeytinyağını yemeklerinizden eksik etmemelisiniz. Ayrıca zeytinyağı, cilt ve saç bakımında da oldukça faydalı olması ile biliniyor. Cildinizde kuruluk ve cilt tonunda bozukluk varsa zeytinyağını cildinize mutlaka uygulayabilirsiniz. Aynı şekilde saçlarınızın parlak, canlı ve kepekten uzak olmasını istiyorsanız zeytinyağı ile saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Zeytinyağı her alanda oldukça etkili ve şifalı olan bir yağ olmakla beraber kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir üründür.

Hindistan Cevizi Yağını Hayatınızdan Eksik Etmeyin

Hindistan cevizi yağı, aslında bizim toplumumuzda coğrafi konumumuzdan dolayı pek bilinmeyen ve kullanılmayan bir yağ türüydü. Son yıllarda faydalarının bilinmesi ile oldukça popüler hâle geldi. Hindistan cevizi yağı aslında Asya ülkelerinde yaygın olarak kullanılan bir yağdır. Kendisine özgü hoş kokusu hindistan cevizi yağı herkesi kendisine çekebiliyor. Hindistan cevizi yağının kullanım alanları oldukça geniştir. Hindistan cevizi yağı genel olarak saç ve cilt bakımında kullanılmasının yanısıra masaj ve yiyeceklerde de kullanılıyor. Hindistan cevizi yağını bir nemlendirici olarak kullanabilirsiniz. Saçlarınıza ve cildinize bakım yapabilir veya tatlılarınızda kullanabilirsiniz.

Kakao Yağı İle Tanışın

Kakao yağı, kokusuyla insanı direkt olarak kendine çekebiliyor. Ancak sadece kokusu ile değil içerdiği faydalar ile de sizi kendine çekecektir. Kakao yağı, diğer yağların aksine nemlendirici olarak kullanılmaz. Kakao yağı daha çok cilt tonunu koyulaştırıp bronzlaştırmasıyla bilinir. Ancak çatlakların tedavisinde kakao yağı oldukça etkilidir. Hatta düzenli kullanımda cildinizde bulunan çatlaklar neredeyse yok olabiliyor. Eğer sizde çatlaklardan şikâyetçi iseniz mutlaka kakao yağını tercih etmelisiniz.

Yasemin Yağı İle Yeni Bir Koku Elde Edebilirsiniz

Yasemin yağı, oldukça güçlü ve hoş bir kokuya sahiptir. Baş ağrılarının tedavisinde oldukça etkilidir. Yasemin yağının dinlendirici ve rahatlatıcı bir etkisi olmasından dolayı masaj yaparken sıkça tercih edilen bir yağdır. Yasemin yağını temiz ve ıslak saçlarınıza uygulayarak saçlarınızın parlak ve canlı olmasını sağlarken aynı zamanda hoş kokmasını da sağlayabilirsiniz.

Kantaron Yağını Evinizden Eksik Etmeyin

Kantaron yağı, yara ve yanık gibi cilt sorunlarında oldukça tedavi edicidir. Bi sebeple evinizden hatta ecza dolabınızdan eksik etmemelisiniz. Kantaron yağını birçok cilt rahatsızlığının tedavisinde de kullanılabiliyor. Ancak doktor kontrolünde kullanmaya özen göstermelisiniz. Kantaron yağı cilt sorunları için oldukça önemli etkileri olan bir yağdır. Ayrıca rahatlıkla bulabileceğiniz bir yağ türü olmakla beraber çok az miktarda kullanımında bile etkileri oldukça büyük olabiliyor.

Çörekotu Yağını Hayatınıza Dahil Edin

Çörek otu bitkisi, mutfağımızda sıkça kullandığımız bir ottur. Faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Hatta pek çok rivayete de konu olmuş bir bitkidir. Çörekotu yağını hayatınızın merkezine alarak pek çok hastalığınızdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Çörekotu yağı düzenli bir şekilde kullanıldığında faydasını yani etkisini gösterebilecek bir yağdır. Bu nedenli düzenli kullanımı tavsiye ediliyor. Çörekotu yağını tüketirken her şeyde olduğu gibi abartı ve fazla kullanımında sakınılmalıdır. Çörekotu yağı sabahları aç karnına bir çay kaşığı içildiğinde vücudu içten onarmaya ve tedavi etmeye başlayabilir. Bu sebeple düzenli kullanıma özen gösterilmesinde fayda vardır. Çörekotu yağının bu etkilerinden dolayı bu kadar popüler olması pek çok farklı çörekotu yağını ortaya çıkarıyor. Eğer çörekotu yağını tüketmek istiyorsanız bildiğiniz ve güvendiğiniz bir yerden temin etmeli ve soğuk sıkım olmasına özen göstermelisiniz.

Bu yazı 175 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSOR